Nicu Paleru - De Sfintul Nicolae Paleru [2011 / MP3 / 320] @ ExtremlymTorrents

seeders: 0
leechers: 0
Added on October 26, 2015 by Extremlymin Music > Mp3
Torrent verified.



Nicu Paleru - De Sfintul Nicolae Paleru [2011 / MP3 / 320] @ ExtremlymTorrents (Size: 180.79 MB)
 05. Nicolae Paleru - Tinerete, tinerete.mp315.19 MB
 04. Nicolae Paleru - Sa pretuiesti orice zi.mp311.53 MB
 03. Nicolae Paleru - A stiut mosu' ce-mi lasa.mp311.32 MB
 01. Nicolae Paleru - Niculae, Niculae.mp311.2 MB
 02. Nicolae Paleru - Va cinstesc pe toti in seara asta.mp310.83 MB
 14. Nicolae Paleru - Sanatos baiatul meu.mp310.73 MB
 08. Nicolae Paleru - Eu iubesc ca un nebun.mp310.71 MB
 16. Nicolae Paleru - Azi mi se umple oborul.mp310.64 MB
 15. Nicolae Paleru - Vreau sa fie veselie.mp310.56 MB
 18. Nicolae Paleru - Omule, din viata n-o sa pleci.mp310.39 MB
 17. Nicolae Paleru - Sa mai tragem o bauta.mp310.06 MB
 10. Nicolae Paleru - Lautare, ia-ti vioara !.mp39.41 MB
 11. Nicolae Paleru - M-a lasat nevasta.mp38.97 MB
 07. Nicolae Paleru - Cate am facut in viata.mp38.51 MB
 09. Nicolae Paleru - Eu n-am suflet rau.mp38.16 MB
 12. Nicolae Paleru - Mai am o dambla.mp37.58 MB
 06. Nicolae Paleru - Anu' asta fac avere.mp37.31 MB
 13. Nicolae Paleru - Omul daca n-ar mai bea.mp37.31 MB
 Cover.jpg206.37 KB
 De Sfantu' Nicolae Paleru 2011.jpg206.11 KB
 Tracklist.txt793 bytes


Description

Artist: Nicu Paleru
Denumire: De Sfintul Nicolae Paleru
Gen: Folk
An: 2011
Durata: 01:18:47

Despre muzică:
Nicu Paleru - De Sfintul Nicolae Paleru [2011/MP3/320] [Folk]


____________________________________________


Nicu Paleru (apasă aici)
Născut în oraşul Piteşti, judeţul Argeş, pe 23 aprilie 1973, Nicu Paleru provine dintr-o familie de oameni care iubeau foarte mult muzica. Tatăl lui cânta la acordeon şi era foarte cunoscut, iubit şi respectat de oamenii din comuna Mărăcineni, judeţul Argeş. Mama sa iubitoare de romanţe şi cântece populare i-a transmis, de mic, pasiunea şi dragostea de a cânta.

Unele melodii de succes ale artistului pe care lumea le iubeşte şi le ascultă şi astăzi, provin chiar de la tatăl lui (“De trei zile stau în gară”, “Lasă-mă să beau nevasta”, “Lenuţă, dragă Lenuţă” etc.)
Încă de mic, vocea inconfundabilă şi stilul său cucerea lumea care îl auzea cântând. A absolvit cursurile Şcolii Populare de Artă din Piteşti, secţia canto-muzică uşoară, la clasa doamnei profesor Voica. A urcat prima dată pe scena la festivalul “Laleaua de Aur”, la Arad.
Fiind pasionat de muzică uşoară, în anul 1985 înfiinţează formaţia Inedit, una dintre cele mai cunoscute şi apreciate trupe în acele vremuri. Să amintim doar câteva “hitt-uri”: “Jură-mi credinţă pentru vecie”,”Ce-mi pasă fetiţa mea”, “Te blestem”, etc.
Peste câtiva ani se rupe de restul formaţiei şi pleacă singur pe drumul afirmării ca solist.

Colaborează cu diverşi producători: Nicole Ivan (foarte apreciat în piaţa muzicală din anii ’95) sau Paul Stanga (Eurostar). Pentru o bună perioadă de timp cântă alături de formaţia Record din Târgovişte, condusă de Cristian Guşatu .

Mai colaborează şi nume precumm : Nelu Miron (un alt nume binecunoscut pe piaţa muzicală), Laura de la Olari, Maria Carneci, Florin Petrescu (Tineret 2000), Nicu Bănăţeanu, Florin Peşte, Cristian Rizescu (Real B), Irina Loghin, Jean de la Craiova, Ionut Dolănescu, Benone Sinulescu. Mai tarziu devine producător şi înfiinţează singurul studio de înregistrări audio, din acea vreme, din Piteşti.

În anul 2000 schimbă stilul muzical care l-a consacrat (manele) şi alege să cânte muzică de petrecere. Acesta categorie de muzica este abordata şi în prezent. Debutează în acest gen cu albumul “Petrecerea burlacilor” i-a adus şi mai mulţi fani. Înaintează în cariera muzicală având colaborări cu: Stana Izbasa (“Banii şi puterea “), Adriana Antoni, Emilia Ghinescu (cu care face un cuplu foarte apreciat de public). Melodia care l-a consacrat pe acest gen de muzică este: “Eu beau vinu’ cu borcanu’”. Nicu Paleru reuşeşte să scoată pe piaţă foarte multe albume de muzică de petrecere: “Eu beau vinu’ cu borcanu’, “Vinu’ lu’ Paleru “, “La sprit cu Nicu Paleru “, “La nunta cu Nicu si Emilia ” (impreuna cu Emilia Ghinescu), “Da-i cu spritu’ pan-la ziua “, “Familia petrecareata” cu Emilia Ghinescu, “Lacrimi de parinţi” cu Adriana Antoni.

Cu o discografie foarte bogată şi diversificată, Nicu Paleru rămâne în continuare cel mai iubit şi apreciat solist de muzică de petrecere. Cântă oamenilor cu sufletul şi inima iar acest lucru se simte prin numărul foarte mare de fani.
Închide


Tracklist:
01. Nicolae Paleru - Niculae, Niculae
02. Nicolae Paleru - Va cinstesc pe toti in seara asta
03. Nicolae Paleru - A stiut mosu ce-mi lasa
04. Nicolae Paleru - Sa pretuiesti orice zi
05. Nicolae Paleru - Tinerete, tinerete
06. Nicolae Paleru - Anu asta fac avere
07. Nicolae Paleru - Cate am facut în viata
08. Nicolae Paleru - Eu iubesc ca un nebun
09. Nicolae Paleru - Eu n-am suflet rau
10. Nicolae Paleru - Lautare, ia-ti vioara !
11. Nicolae Paleru - M-a lasat nevasta
12. Nicolae Paleru - Mai am o dambla
13. Nicolae Paleru - Omul daca n-ar mai bea
14. Nicolae Paleru - Sanatos baiatul meu
15. Nicolae Paleru - Vreau sa fie veselie
16. Nicolae Paleru - Azi mi se umple oborul
17. Nicolae Paleru - Sa mai tragem o bauta
18. Nicolae Paleru - Omule, din viata n-o să pleci

Sharing Widget


Download torrent
180.79 MB
seeders:0
leechers:0
Nicu Paleru - De Sfintul Nicolae Paleru [2011 / MP3 / 320] @ ExtremlymTorrents