Pod Mocnym Aniołem *2014* [DVDRip.XviD.AC3] [5:1] [PL]

seeders: 412
leechers: 183
Added on May 20, 2014 by azjatyckiin Movies
Torrent verified.


Available in versions: 1080p720pBlu-RayDVDRipCam

Pod Mocnym Aniołem *2014* [DVDRip.XviD.AC3] [5:1] [PL] (Size: 1.89 GB)
 Pod.Mocnym.Aniołem.2014.PL.DVDRip.XviD.AC3.avi1.88 GB
 sample.avi12.24 MB
 READ Info.txt2.34 KB
 Upload by azjatycki aka FOXMASTER.txt121 bytes
 Ale Torrenty Team enjoy !.url111 bytes


Description



gatunek: Dramat
produkcja: Polska
premiera: 17 stycznia 2014 (Polska) 17 stycznia 2014 (świat)
reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Wojciech Smarzowski
Filmweb: http://www.filmweb.pl/film/Pod+Mocnym+Anio%C5%82em-2014-660451

Sample: http://www36.zippyshare.com/v/89883634/file.html

Storyline:
Jerzy is a writer and a chronic alcoholic. We meet him at the point when he believes that he can beat his addiction. Him and her in bed. Somebody says "I love you". It seems that there is a reason and someone to live for... But when once she's gone and he's alone in a taxi, Jerzy can't stop himself any longer. He has a quick one at The Mighty Angel and then goes to an all-night shop and starts drinking heavily. And then foam, convulsions, vomiting. Jerzy ends up in intensive care. We meet the hospital staff and other alcoholics in the isolated ward. Part of the treatment is reading previously written stories from the times when the patients were drinking. There's an array of characters here: a lorry driver, a director, a pharmacist, some dossers too, a student and a policeman... there are no exceptions because anyone can be trapped in addiction. There are many amusing and authentic life stories (who has never laughed at a drunkard?) but there are also some terrifying ones...

O filmie:
Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić...

Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą niezwykle barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy.

Obsada:
Robert Więckiewicz: Jerzy
Julia Kijowska: Ona
Jacek Braciak: "Kolumb"
Andrzej Grabowski: Doktor Granada / Doktor Swobodziczka
Kinga Preis: Mania
Marcin Dorociński: Borys
Izabela Kuna: Katarzyna

Dane techniczne:
Video kodek: XviD MPEG-4
Video bitrate: 2101 Kbps
Audio kodek: AC3, 6 kanałów (5:1)
Audio bitrate: 448 Kbps, 48000 Hz
Rozdzielczość: 720x304
FPS: 25.000
Czas trwania: 105 min.
Język: polski

Torrent zawiera sample.

Screenshot:


Related Torrents

torrent name size seed leech

Sharing Widget


Download torrent
1.89 GB
seeders:412
leechers:183
Pod Mocnym Aniołem *2014* [DVDRip.XviD.AC3] [5:1] [PL]

Trailer


All Comments

Dobra kopia
Dzięki!
Thanks
Hopefully this can help my addiction(s)!!! Thanks for the Up
So glad this got uploaded! Couldn't wait to see it! ......... SIKE.